AKTUELNO

Rat se danas vodi podvodnim, kosmičkim, ali i sajber putem, putem interneta. Tehnika napreduje i činjenica je da sva tehnička i naučna dostignuća se prvo koriste u ratne i svrhe nadmetanja, istakao je za NOVO JUTRO televizije Pink, prof. dr Ilija Kajtez sa Fakulteta za međunarodnu politiku i bezbednost.

Ispred kabineta premijerke i nekoliko ministara u Vladi Srbije postavljene su gluve kutije, u koje svi koji dolaze na sastanke sa njima moraju da ostave telefone kako bi se sprečilo prisluškivanje.

Kako kaže, prof. Kajtez, ova mera svakako nije dovoljna, ali da je svakako jedna od onih koje moraju da preduzmu.

- Savremeni rat je postao totalan i apsolutno destruktivan. Nekada je vođen na zemlji i površini vode, a sada obuhvata sve segmente. Rat se danas vodi podvodnim, kosmičkim, ali i sajber putem, putem interneta. Tehnika napreduje i činjenica je da sva tehnička i naučna dostignuća se prvo koriste u ratne i svrhe nadmetanja – rekao je Kajtez.

On je istakao da mi kao zemlja nemamo neke velike mogućnosti da se nadmećemo sa velikim silama, ali kako kaže, ono o čemu moramo da vodimo računa, jeste, da podignemo svest o bezbednosnoj kulturi.

- To je otprilike nešto kao što smo imali za vreme NATO bombardovanja, tada smo uradili jedno taktičko maskiranje gde smo broj gubitaka sveli na minimalan broj. Tako i sada, ukoliko bi se angažovali stručnjaci iz ovih delatnosti, mogućnost za prisluškivanje i curenje informacija bi se veoma smanjila – rekao je Kajtez.

Foto: TvPink Printscreen

Toma Đurin, penzionisani pukovnik Vojno-obaveštajne službe, rekao je da je to uobičajena procedura na zapadu i na istoku, ali to nije slučaj kada su u pitanju mobilni telefoni visokih funkcionera i ambasadora i lica koja imaju diplomatski status.

- Prvo, oni ne podležu kontradiverzionom pregledu pri ulasku u takve objekte. Na primer mi dajemo obezbeđenje na primer izraelskom ambasadoru i obezbeđujemo i rezidenciju i porodicu, a oni to nama ne daju, jer na primer naš ambassador tamo nije ugrožen, odnosno, oni tako smatraju – rekao je Đurin,

Kako kaže, te kutije imaju smisla ukoliko hoćete da im mobilišete telefon, jer sprečavaju prodor radio-talasa na talasnim dužinama na kojima telefoni rade.

- Svaki telefon može sa relativnom tačnošću da odredi vašu lokaciju, gde preciznost zavisi od rasporeda repetitora mobilne telefonije. Ima telefona koja imaju skrivena ili rezervna napajanja. Može takođe da se prisluškuje, i to je moglo i na starijim telefonima – rekao je Đurin.

Foto: TvPink Printscreen

Milan Petrić, stručnjak za bezbednost, istakao je da nisu samo mobilni telefoni sredstva preko kojih neko može da se prisluškuje.

- Prisluškivanjem može da se odredi slabost uticajnih ljudi. Oni mogu da dobiju važne informacije o osobi koja ih zanima i kasnije mogu te informacije da iskoriste. Sam proces ostavljanja telefona u “gluvu kutiju” nije dovoljan, jer te osobe kasnije ponovo koriste te mobilne telefone, a takođe postoje i drugi načini za prisluškivanje – rekao je Petrić.

Đurin kaže da postoje i prostorije u kojima je nemoguće prisluškivati. Ističe da su najpoznatije “gluve sobe”, prostorije koje postoje u važnim objektima i ambasadama, koje kako kaže, imaju generatore šumova, tako da je nemoguće razaznati ljudski glas.

- Druga vrsta su prostorije za kripto zaštitu. One sprečavaju kompromitujuće elektronsko zračenje. One su dosta sigurne kao takve i njih je veoma teško osluškivati. Pored mobilnih telefona postoje mnogi različiti predmeti koji mogu biti uneti neprimetno – rekao je Đurin.

#Bezbednost

#Prisluškivanje

'